Zanka

Haftanın ilk işlem gününde 800 baz puanın üzerini test eden CDS, 29 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü…

Bloomberg HT’nin aktardığına göre; Türkiye'nin risk primi haftanın ilk işlem gününde bir eşiği daha aştı. 5 yıllık kredi temerrüt takası (CDS) 805 baz puan ile 29 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Temmuz ayının ortasında 900 baz puan ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkan risk priminde Temmuz ayının sonlarından Ağustos ayının ortalarına kadar bir gevşeme yaşanmıştı. 11 Ağustos'ta 650 baz puanın altını test eden risk primi o tarihten sonra yükseliş ivmesine geçmişti.

MERKEZ BANKASI’NIN KREDİ DÜZENLEMESİ ETKİLEDİ

Türkiye'nin risk priminin yeniden 800 baz puanın üzerine çıkması, Merkez Bankası'nın kredi düzenlemesinin ardından gerçekleşti.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemelerle, bankalar verecekleri ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek zorunda kalacak. Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis edilecek. Düzenleme ile ticari kredilerde yüzde 30'u aşan faiz uygulaması da zorlaştırılmış oldu.Bu içeriğe emoji ile tepki ver