Zanka

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine  göre mevduat hesaplarına yönelik “Müslümanlar faizli mevduata bilerek ve isteyerek para yatırmamalı” fetvası veren, “Fiyatları tayin eden Allah’tır” hadisine işaret edilen fetva gibi fetvalar ile sık sık gündeme gelen Diyanet, hedef yükseltti. Diyanet’in dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun (DİYK) internet sitesinde, istenildiğinde çekilmek üzere para yatırılan ve herhangi bir faiz getirisi olmayan banka hesapları olan vadesiz mevduat hesaplarına yönelik verilen fetvayla, katılım bankaları dışındaki tüm bankalar hedefe konuldu.

 “Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmü nedir” sorusuna verilen yanıtta, “Herhangi bir faiz getirisi olmayan vadesiz mevduat hesapları, faize dayalı açılan vadeli mevduat hesaplarıyla aynı kapsamda değerlendirilemez. Bununla birlikte vadesiz mevduat hesabına yatırılan paranın faiz gibi dinen meşru olmayan işlemlerde kullanılması da söz konusu olabileceğinden, bu hususta meşru seçenekler olduğu sürece, zorunluluk olmadıkça paranın böyle bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” denildi.

Vadesiz mevduat hesaplarının “Meşru seçenekler olduğu sürece dine uygun değil” şeklinde nitelendirilmesiyle, geriye yalnızca İslami finans temelli olan ve faizsiz finans kuruluşları olan katılım bankaları kaldı.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
31831