Zanka

Trabzon Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 20 Ekim’de gerçekleştirdiği toplantıda tartışmalı bir karar aldı.

Sözcü'de yer alan habere göre, kurul, Trabzon’da, köpek ve kedilerin ısırmasıyla 9 ayda 2 bin 514 kuduz şüpheli temas vakası görüldüğünü kaydederek sahipli köpeklerin dışarıda ağızlık takılarak gezdirilmesi kararı aldı. Vakaların yüzde 32’sine sahipli, yüzde 63’üne ise sahipsiz hayvanların neden olduğu belirtildi. Ayrıca sahipli hayvanların yüzde 42’sinin aşılı, yüzde 58’inin aşısız olduğunun bildirildiği kararda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince ağızlık denetimlerinin yapılacağı vurgulandı. Karara hayvan severler ise tepki gösterdi.

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erol Sayın, sağlıklı hayvanların salyasında kuduz virüsü bulunmadığını belirterek, “Son 10 senede kent nüfusunun yaşadığı yerlerde kuduz hastalığı yok. Sağlıklı bir köpeğin sokakta tasması ile gezmesi gayet doğaldır; ağızlık gerektiren bir hadise değildir. Boşuna panik yapmanın bir esprisi yok” dedi.

Sayın, “Köpekler, kuduz virüsü taşıyan hayvanlar değildir. Yarasada kuduz virüsü vardır ama hastalık yapmaz. Köpekleri de yarasa sınıfına sokmuşsunuz gibi oluyor. Bu, halkı paniğe sürükler. ‘Salyada kuduz virüsü var’ demek, ‘O hayvan kuduz’ demektir. Sağlıklı hayvanların sokakta ağızlıkla gezdirilmesi önlem değildir. Sahiplerine, köpeklerin kuduz aşısı olup olmadığı teyit edilmeli. Eğer aşısı yoksa en yakın birimde yapılması sağlanmalı. Kuduz aşısı olmayan köpeklerin de sokakta gezdirilmesine izin verilmemeli. Böyle bir karantina da yok. Hıfzıssıhha Kurulu kararına böyle bir maddeyi eklerseniz sanki şehirde kuduz vakası var da halktan saklanıyormuş gibi algılanır.” açıklamasında bulundu.Bu içeriğe emoji ile tepki ver