Zanka

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne giden yeni infaz düzenlemesinin detayları belli oldu. Düzenlemede hangi dikkat çeken maddeler yer aldı? İşte detaylar…

Habertürk televizyonundan Fevzi Çakır’ın haberine göre; Adalet Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve seçenekli olarak hazırladığı infaz düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu.

İşte yeni infaz düzenlemesinden satır başları:

- Düzenleme; cinsel suç, uyuşturucu, örgütlü suç, terör, mükerrer suçlar gibi suçları kapsam dışında tutacak.

- Kişi 1 ay dahi hapis cezası alsa; belirli süre cezaevinde yatmak zorunda olacak.

- Kadın ve yaşlılara evde infaz uygulanacakken, hamile kadınların cezası 1,5 ay ertelenecek.

- Verilen cezanın yarısı cezaevinde geçirilecek.

- Altı ay hapis öngören ceza, hafta sonu ya da gece evde çekilebilecek.

- Ceza infazının 5’te 1’i denetimli serbestlikle geçecek.

MECLİS’E SUNULACAK

5 ayrı paket halinde getirilmesi planlanan toplam 160 maddelik yargı paketi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onay vermesi halinde, 30 maddelik ikinci paket AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasıyla Meclis'e sunulacak.

"ÖLÇÜLÜ VE ADALETLİ BİR İNFAZ REJİMİ"

Erdoğan yeni düzenlemeyle ilgili, “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. Aynı şekilde, önemli bir çalışma olan insan hakları eylem planını da birkaç ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Notice: ob_end_flush(): failed to delete and flush buffer. No buffer to delete or flush in /home/zanka/public_html/zanka.com.tr/icerik.php on line 657