Zanka

İlaç şirketleri, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından sorgulanırken oturuma katılan Pfizer yetkililerinden birinin koronavirüs aşılarıyla ilgili itirafı ise gündeme oturdu.

Avrupa Parlamentosu’nda Pfizer’in yetkilisi, Pfizer-Biontech mRNA kovid aşılarının, korona virüs bulaşmasına ilişkin testlere tabi tutulmadan piyasaya sürüldüğünü itiraf etti.

Hollandalı Avrupa Parlamentosu Milletvekili Rob Roos, Pfizer yetkilisine "Pfizer'ın kovid aşısı piyasaya sürülmeden önce, hastalığın yayılmasını engelleyip engellemediği test edildi mi? Eğer test edildiyse, verileri komisyonumuzla paylaşmanız mümkün mü? sorusunu sordu. Hollandalı vekil "Ve çok net bir cevap talep ediyorum: evet ya da hayır. Teşekkürler" diyerek kritik soruya net bir cevap istedi.

Kritik soruya herkesi şoke eden bir itirafta bulunarak cevap veren Pfizer yetkilisi, testlerin yapılmadığını söyledi; "Aşılar piyasaya sürülmeden önce bulaşmayı engelleyip engellemediğini biliyor muyduk? Hayır. Bilim hızında hareket edip piyasanın nasıl işlediğini öğrenmemiz gerekiyordu."

Pfizer yetkilisinin bu itirafı dünyayı ayağa kaldırırken, aşı karşıtları ve aşıların güvenilirliğinden kaygılı çok sayıda kişi sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla açıklamaya tepki gösterdi. Mesaj yağmuru sonrası #pfizer etiketi Twitter'da kısa sürede TT oldu.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1351