Zanka

Hepimiz biliriz o muhteşem Yeşilçam filmini… Ertem Eğilmez’in eşsiz eseri “Gülen Gözler”.

Filmde; Münir Özkul (Yaşar Usta) geçim derdinde, beş kız babası ve işini namusuyla yapan emekçi olarak karşımıza çıkar. Adile Naşit (Nezaket Hanım) ise evlatlarının her istediğini yapan özverili bir anne… Ve hilekâr arkadaş Yunus!!!

Kızlarının mutlulukları için Nezaket Hanım, Yaşar Usta’dan gizli, evini Yunus’a ipotek ettirip ondan borç alır. Kötüler affeder mi? Ah Yunus; nasıl da fırsatçı, nasıl da hırsız… 

Damatlar, Nezaket Hanım’ın borcu için evin tavan arasında sabun tozu yapımına başlarlar. Sabun tozlarını satarak para kazanacak, bu parayla Yunus’a borçlarını ödeyeceklerdir.

Şimdi kısa bir ara…

Olaylar ve zaman değişiyor ama senaryo hep aynı. Kötüler, emek verenler, mutluğu hak edenler, iyiler ve namuslular… Kişiler hep aynı.

Tam da böyle bir ruh haliyle sabun tozu imal etmek için biz de tavan arasına geçtik. Elimizde sadece “sevgi” varken, gülen gözlerimizle Yunus gibilere karşı mücadeleye başladık. Yağmur yağıp, sabunlarımız köpürmeden ailece, birbirimize güvenerek taşın altına elimizi koyduk.

Hepimiz biliriz ki filmin sonunda Yunus’un yaptığı inşaat çöker ve iflas eder. Ne yaşamış olursa olsunlar, aile asla yıkılmaz. Kocaman sevgileriyle, büyük kahkahalarıyla daha da güçlenirler. Sabun işinin sonunu göremesek de eminim ki onu da becerirler. Çünkü sevginin ve güvenin en güçlü halidir aile olmak…

Bunların hepsi bu fotoğrafı çektikten sonra aklıma geldi. Mutluluğun statü, para ve prestijden ibaret olmadığının farkında olmamız da ortak noktamız bu aile filmiyle. Yapılan haksızlıklar, kötü insanlar, gözlerimizin gülmesine engel değil; fedakârlık, beraberlik, huzur bizi hep mutlu eder. Kaybedeceğimiz az fakat değerli değerlerimiz var bizim; gurur, şeref ve dostluk gibi. Paranın gücünü umursamayan, sorgulayan, sorumluluğunun farkında olan ailemle birlikte, size bu fotoğraf karesinden iyi bayramlar diliyor ve 'gülmeye devam' diyorum…

Unutmayın bayram mutlu olmak için değil, mutlu etmek içindir. Bu bayram bol bol mutlulukları paylaşın, tam bir bayram olsun… Hiçbir güç mutluluğu satın alamaz!

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1112