Zanka

Türkiye'nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, kontrollü normalleşme ile birlikte yeniden kapılarını ziyaretçilerine açtı…

İstanbul’un tarihi güzellikleriyle iç içe, Haliç kıyısında eşsiz bir manzaraya sahip olan Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi olma özelliğini 27 yıldır koruyor.

14 binin üzerinde obje ile her yaş grubuna hitap eden Rahmi M. Koç Müzesi, Covid-19 nedeniyle kapalı olduğu dönemde Google Street View ile gezildi, çevrim içi eğitim çalışmaları devam etti ve sosyal medya hesaplarında paylaştığı güncel içeriklerle kültür ve sanat tutkunlarıyla etkileşimini sürdürdü.

Müze, kontrollü normalleşme süreciyle birlikte zengin koleksiyonunu sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine uyarak yeniden kapılarını açtı.

Müze, 1898 model Malden Buharlı Otomobil’den 1963 model ilk Anadol’a; buharlı gemi makinesi modellerinden Sultan Abdülaziz’in Saltanat Vagonu’na, transit teleskoptan Edison telgrafının patentlenmiş orijinal modeline kadar farklı dönemlerden farklı objelerle endüstri tarihine ayna tutuyor. Nostaljik Sokak’ta yer alan dükkanlar da ziyaretçileri 19’uncu yüzyılda gezintiye çıkartıyor.

ZİYARET SAATLERİ

Rahmi M. Koç Müzesi; hafta içi Pazartesi günleri hariç, hafta sonu ise Pazar günleri haricinde 11.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Müzeye giriş ücreti ise yetişkinler için 28 TL, öğrenciler için 12 TL.Bu içeriğe emoji ile tepki ver